در این مطلب سعی داریم تا شما را با مهم‌ترین مزایا و برتری‌هایی که یک شخص فریلنسر یا آزادکار نسبت به دیگر مشاغل دارد را بررسی کنیم:

۱. محل و زمان کارتان را خودتان انتخاب می‌کنید

بسیاری از افراد شاغل برای شروع فعالیت‌های کاری خود، از محل زندگی خود دور شوند یا مسافت زیادی را طی کنند و این موضوع موجب می‌شود که زمان بسیاری را برای رفت و آمد خود تلف کنند. علاوه بر این، موضوع محل کار دورتر، باعث می‌شود تا شخص انرژی بیشتری مصرف کند و هنگام فعالیت، انرژی کافی و مورد نیاز خود را از دست داده باشد. کار کردن به شیوه فریلنسر به شما کمک می‌کند تا با انتخاب محل کاری و حتی زمان دلخواه کار، انرژی و زمان بیشتری را برای خود حفظ کنید و به دور از بسیاری دغدغه‌های روزمره، فعالیت کاری خود را به ثمر رسانید.

۲. صرفه جویی در مخارج متعدد

زمانی که فعالیت شغلی شما بیرون از محل خانه‌تان باشد، مجبورید بخشی از درآمد خود را صرف هزینه‌هایی کنید که در برخی اوقات ضروری نیست و یا شرایط پرداخت چنین هزینه‌هایی را ندارید. افراد فریلنسر می‌توانند با در نظر گرفتن شرایط کنونی خود، موقعیت کاری خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که از ایجاد بسیاری هزینه‌های متعدد برای خود، جلوگیری کنند و با آسودگی خاطر بیشتری به فعالیت بپردازند.

۳. رئیس شغل خودتان هستید

افرادی که در یک شرکت خاصی بصورت کارمند یا کارگر مشغول فعالیت هستند، باید گوش به فرمان رئیس و مافوق خود باشند و نسبت به سیاست‌هایی که او اتخاذ می‌کند، کار خود را ادامه دهند. یک فرد آزادکار، چنین دغدغه‌ای را ندارد و بدون آنکه شرایط و فضای کار خود را نسبت به دستور یا سیاست فرد دیگری تنظیم کند، می‌تواند به دلخواه و براساس شرایط موجود خود، موقعیت کار خود را درست کند و رئیس شغل خود باشد.

۴. فراهم بودن تنوع و خلاقیت در فضای کاری

وقتی بعنوان یک کارمند شرکت کار خود را شروع می‌کنید، درواقع زمینه فعالیت شما مشخص است و شما یک سری وظایف از پیش تعیین شده و مشخصی را به عهده دارید و اگر گاهی چنین فعالیتی با شما سازگار نبود و بعدا متوجه آن شدید، نمی‌توانید بخاطر امنیت شغلی موجود، آن را به راحتی ترک کنید. حال اگر بعنوان یک فریلنسر، زمینه خاصی را برای خود انتخاب کنید، مدتی بعد نیز توان آن را خواهید داشت که زمینه شغلی خود را تغییر داده یا آن را بهبود ببخشید و در مجموع می‌توان گفت، تنوع و خلاقیت کافی در کارهایی که یک فریلنسر می‌تواند انجام دهد، به مراتب بیشتر است.

۵. برنامه درآمدی را خودتان تنظیم می‌کنید

شما بعنوان یک فرد شاغل، در زمینه شغلی خود اولین نیازتان درآمد است. در عرصه کارهای کارمندی و حقوق ثابت، شما با انجام میزان مشخصی کار، در زمان معینی مقدار مشخصی درآمد بدست خواهید آورد و تنها زمانی می‌توانید آن را اضافه کنید که زمان بیشتری را صرف کار کنید تا بعنوان اضافه کاری، مبلغ محدود دیگری را کسب کنید، اما در عرصه آزادکاری، شما قادر خواهید بود تا با توجه به موقعیت خود، میزان درآمدتان را از طریق انتخاب روش فعالیت خود، تنظیم کنید و مشخص کنید که در این ماه چقدر می‌خواهید درآمد داشته باشید و به مرور درآمدتان را چندین برابر کنید.